FiveM [DETAYLI] Roleplay Terimleri ve Hataları

LeekowS

????????????
Moderatör

İtibar Puanı: 108

28 Eki 2020
86
108
33
Discord
LeekowS#0001
Role Play Nedir?

Roleplay, oynadığınız/canlandırdığınız karaktere hayat verme biçimidir. Gerçeğe uyarlı bir şekilde karakterinizi oluşturma ve bunu yaşama stilidir.
Günümüzde RP oyunları büyük bir kitleye sahip olmuştur ve bu nedenle RP zamanla dallara ayrılmaya başlamıştır. Örneğin; Arcade RP, Hard RP vs.

Rol Nasıl Yapılır?

Rol yapmak basit bir şeydir. Fakat buna yeteneğiniz olması gerekmektedir. Yetenekten kastım; akıcı ve duruma uygun vurgularla konuşma. Eğer bunlara sahip iseniz. Gerçek hayattan yola çıkarak, karşınızda ki karakterin oyun içinde değil kanlı canlı bir insan olduğunu düşünerek hareket etmeniz sizi ister istemez role sürükleyecektir.


In Character (IC) Nedir ?
Bilgisayar başında ki benliğinizden tamamen ayrılıp, tamamen canlandırdığınız karakteri ilgilendiren durumdur. Onun duygularını kendinizinki ile karıştıramazsınız.

Out Of Character (OOC) Nedir?
Canlandırdığınız karakterin dışında kalan durumlardır. Rol içerisinde yapılmaması gereken bir şeydir. Örneğin; tuvalet ihtiyacınızı acil olarak karşılamanız gerekmektedir. ''Ben tuvalete gidiyorum'' diyemezsiniz. ''İki dakikalık bir telefon görüşmesi yapacağım.'' derseniz karşı taraf sizin anlayacaktır.


Random DeathMatch (RDM) Nedir ?
Sebepsiz ve rolsüz bir şekilde adam öldürme/yaralama durumudur. Yapılması kesinlikle yasaktır.


Vehicle DeatchMatch (VDM) Nedir ?
Sebepsiz ve rolsüz bir şekilde araçla birisini öldürme/ezme durumudur. Yapılması kesinlikle yasaktır.


Mixing Nedir ?
IC veya OOC bir durumu birbirine karıştırmaktır. Örneğin; rolde sizin karakterinizi öldüren bir kişiye OOC olarak münakaşa yapmaktır. Yapılması kesinlikle yasaktır.

Meta Gaming Nedir ?
Rol dışı olarak öğrenilen bir bilgiyi rol içinde kullanmaktır. Örneğin; İzlediğiniz bir yayında sizin karakterinizin kaçıralacağını öğrenip ona göre rol izlersiniz. Yapılması kesinlikle yasaktır.

New Life Rule (NLR) Nedir ?
Önce ki canlandırdığınız tüm karakterlerin yaşadıklarını unutup, yeni karakterinizin yaşayacaklarıyla sınırlı kalmanız gerekmektedir. Diğer karakterleriniz yaşadığı olayları siz bilemezsiniz.( Oyun içi bilgi edinilebilir, fakat direkt olarak bilemezsiniz.)

Fear RP Nedir ?
Korku rolüne girme durumudur. Örneğin; Etrafınızı saran 5 silahlı adama atar içerici konuşma yapamazsınız. (Fear RP bazı karakter hikayelerine göre esnetilebilir, fakat köklü bir hikaye yazmanız gerekmektedir.)

CombatLog Nedir ?
Rol içerisinde oyundan çıkma durumudur. Rolden kaçma olarak nitelendirilebilir. Yapılması kesinlikle yasaktır.


Revenge Kill (RK) Nedir ?
Seni rol içerisinde öldüren bir kişiye kinlenip, hastaneden çıkar çıkmaz onu öldüremezsin. Yapılması kesinlikle yasaktır.

Gun Out Of As (GOOA) Nedir ?
Üzerinde taşımana yardımcı olabilecek bir obje yok ise, ceplerine sığdırabildiğin eşyaları kullanabilir ve taşıyabilirsin. Örneğin; Çantan yoksa 100.000$ taşıyamazsın veya /do ile sırtına asılı bir M4 olduğunu belirtmezsen, direkt olarak onu çekemezsin.

Power Gaming (PG) Nedir ?
Gerçek hayatta yapılamayan olağanüstü durumları rol içerisinde gerçekleştirmektir. Örneğin; Koşar durumunda iken bacağından 3 kurşun yemişsindir, düşmen gerek rol gereği koşamazsın. Yapılması kesinlikle yasaktır.


Bunny Hopping Nedir ?
Devamlı zıplayarak hareket etme durumu. Yapılması kesinlikle yasaktır.

Fail RP Nedir ?
Fail RP aslında bir çok rol hatasını kapsayan bir terimdir. Genel olarak rol hatası yapma durumu olarak nitelendirilebilir.

Problock Nedir ?
Araç veya herhangi bir obje ile role uygun olmayarak, bir yapının giriş çıkışlarını engelleme durumudur.


Copbait Nedir ?
Gerçek hayatta polislerin yanında yapılamayacak durumları rol içinde yapma durumudur. Örneğin; Polis görünce sırf role girmek için drift atamazsınız.


RP First Bitch Later:
Yapılan veya dönen rolü kabul etmeme, inkar etme durumudur. Kesinlikle yapılması yasaktır.


Bug Abuse:
Oyun içerisinde meydana gelen bug veya hataları karakterinizin yararına kullanmaktır. Yapılması kesinlikle yasaktır.


Non RP:
Genel olarak rol yapamama durumudur. Tüm rol terimlerine aykırı bir davranıştır.


Retarted RP:
Saçma ve rolden alakasız rol çevirme durumudur. Örneğin; Bir banka soygununa ''hadi banka soyalım'' diyerek kalkaşamazsınız. Öncesinde köklü bir plan yapmanız, o plan rolüne girmeniz gerekir.Yapılması kesinlikle yasaktır.


Ninja Jacking:
Rolsüz ve sebepsiz bir şekilde araç çalma durumudur.


Refuse RP:
Size karşı yönlendirilen bir role cevap vermeme durumudur. Örneğin; Biri size ateş açar, oradan öylece arabaya binip hiçbir şey olmamış gibi gidemezsiniz. Gerekli rolle girmeniz gerekir.

Çok fazla terime yer verdim. Çoğu terimi bazı sunucular tek çatı altında toplamaktadır. Eksiğim varsa kusura bakmayın. İyi Forumlar : )
 
  • İpucu

Bu Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar

Benzer Konular
Konu Sahibi Başlık Forum Cevaplar Tarih
atsizatabeg FiveM Sunucumda Kullandığım Roleplay Kuralları Fivem Genel 3

Benzer Konular