Hangi programlama dilini ne için öğrenmeliyim?

 • Konuyu Başlatan AtaEge
 • Başlangıç tarihi
 • Cevaplar 5
 • Görüntüleme 207

Siz hangi programlama dilini tercih ediyorsunuz?

 • C

  Kullanılan: 1 5.6%
 • Python

  Kullanılan: 4 22.2%
 • Java

  Kullanılan: 0 0.0%
 • C++/C#

  Kullanılan: 7 38.9%
 • JavaScript

  Kullanılan: 11 61.1%
 • SQL

  Kullanılan: 3 16.7%
 • LUA

  Kullanılan: 11 61.1%

 • Kullanılan toplam oy
  18

AtaEge

D-Mod

İtibar Puanı: 114

1 Kas 2020
129
114
43
Kocaeli
ataegeasilturk.com
Discord
Ata Ege#0001
Github
github.com/ataegeasilturk
Son dönemlerde programlama dillerine son derece bir ilgi mevcut. Hangi programlama diline yönelmesi gerektiğine karar veremeyenler için ufak bir rehber hazırladım. Hadi gelin birlikte bakalım!

Programlama dilleri insana ya da bilgisayara yakınlığına göre sınıflandırılır:


Image for post

Bu şemadan insan konuşma şekline yakın diller “yüksek seviyeli diller”, bilgisayara/makineye yakın diller ise “alt seviyeli diller” olarak sınıflandırıldığı görülmektektedir. Buna göre Visual Basic, Python, Java, Delphi, Fortran, C++, C# gibi diller “yüksek seviyeli”, Assembly dili ise “alt seviyeli” diller olarak sınıflandırılır. Bazı kaynaklarda ise bir sistem geliştirme dili olan C dili “orta seviyeli diller” sınıfında seviyelendirilir. Bu sınıflandırma yüksek seviyeli diller içerisinde 100'den fazla dil olduğu için tam olarak yeterli değil bu yüzden şimdi bu sınıflandırmayı mesleklere göre yapalım. Ama bundan önce bir üniversite okumadan programlamaya genel bir başlangıç yapmak isteyenler nereden başlamalı? Aşağıdaki görselde
Lütfen, içeriği görmek için Giriş yap veya Kayıt ol
isimli bir şirketi verilerine göre programlama dillerinin reytingleri yer alıyor.

332


Bu tabloya göre programlamaya başlangıç yapmak isteyen bir kişi için seçenekler: C, Python -benim önerim Python-, Java, C++ veya C#


Şimdi hangi meslek grubu için hangi dil gerekli ona bakalım.Web Yazılım Mühendisi/Uzmanı: Web geliştiriciliği full stack, frontend ve backend geliştirici olarak üçe ayrılır; full stack geliştiriciler hem frontend hem de backend kısmında çalışabilen kişilerdir. Frontend (kullanıcı tarafı) için hakim olmanız gereken diller HTML, CSS ve Javascript iken backend (sunucu tarafı) PHP, Python (Flask ve Django frameworkleri), SQL, Java, ASP .NET, Ruby veya Rust.

Yapay Zeka Mühendisi/Uzmanı: Makine öğrenmesi, derin öğrenme gibi gelecekte önemini herkesin daha çok anlayacağı bu meslekte çalışmak isteyenler için hakın olmanız gereken diller: Python, R, C/C++ ve Matlab.

Veri Tabanı Mühendisi/Uzmanı:
Bilgi sistemleri, web siteleri gibi veri saklama ihtiyacı olan alanlarda; veri tabanı sisteminin altyapısının tasarımı, kurulumu, yönetimi, yüksek verimlilikte çalışmasının sağlanması gibi alanlarda çalışmak için hakim olmanız gereken diller/platformlar: SQL (MSSQL, MySQL, PostgreSQL, ...), Oracle

Ağ ve Sistem Mühendisi/Uzmanı:
Donanıma ve işletim sistemine hakim olunması gereken bir meslek dalı olduğu için bu alanda çalışmak isteyenlerin C, C++ , Java ve Go dillerini tercih etmesi en mantıklı seçim olacaktır. Özellikle C++ ve C dilleri vazgeçilmezdir. Apple bilgisayarlar için Swift tercih edilmelidir.

Gömülü Sistem Mühendisi/Uzmanı: Temel elektronik bilgisi yanında donanıma (mikroişlemci, mikrodenetleyici) hakim olunması gereken bir meslek alanı olduğu için bu alanda çalışanlar için C, C++ veya Assembly gibi diller tercih sebebidir. Yine özellikle C/C++ dili vazgeçilmezdir. Ayrıca spesifik projeler için PIC, ARM veya Arduino platformlarına hakimiyet de aranabilir.

Veri Bilimi Mühendisi/Uzmanı: Veri analizi ve veri görselleştirme alanında çalışanlar Python, R veya SQL dillerini tercih etmelidir.

Donanım Test Mühendisi/Uzmanı: Temel elektronik bilgisi yanında endüstriyel haberleşme protokolleri/standartları (RS422/RS485/RS232, Ethernet, Can Bus, v.b.) hakkında bilgi sahibi olunması gereken bir meslek alanı olduğu için bu alanda çalışanlar için C/ C++, Labview gibi diller tercih edilmelidir.

Yazılım Test Mühendisi: Bu alanda çalışanlardan ISTQB veya CSTE gibi “Yazılım Test Uzmanı” sertifikaları istense de bu alanda çalışanlar için C#, Java ve SQL gibi diller tercih edilebilir. Ayrıca bu alanda çalışanların Selenium, JMeter, Cucumber gibi açık kaynak araçları ve Agile (çevik) yazılım geliştirme yaklaşımı hakkında bilgi sahibi olmaları da beklenmektedir.

GUI Tasarım Mühendisi/Uzmanı: GUI (görsel arayüz) tasarımı için kullanılan programlama dillerinin başında C#, Visual Basic .NET, Delphi, MATLAB, Labview ve C++ gelmektedir. Web tabanlı GUI uygulamaları için ASP.NET ve Javascript dilleri de tercih edilebilir. Ayrıca bir GUI uygulaması veritabanı sorgulamaları içeriyorsa SQL dilini bilmek gerekir.


Robotik Mühendisi / Uzmanı: Robotik alanında çalışanlar için öğrenilmesi gerken birinci dil C/C++ dilidir. Bunun yanında MATLAB dilinin
Lütfen, içeriği görmek için Giriş yap veya Kayıt ol
’ı, GO dilinin Gobot’u, Python dilinin Robot frameworkleri de tercih edilebilir. Robotik uygulamalar için geliştirilen işletim sistemi
Lütfen, içeriği görmek için Giriş yap veya Kayıt ol
da bu alanda çalışanların öğrenmesi gereken bir sistemdir.


Konunun devamı yakında gelecek...

* Kalın yazıyla verilen bölümler o konu altındaki önerilen veya en verimli olan dillerdir.
 
Son düzenleme:

AtaEge

D-Mod

İtibar Puanı: 114

1 Kas 2020
129
114
43
Kocaeli
ataegeasilturk.com
Discord
Ata Ege#0001
Github
github.com/ataegeasilturk
Eklenmesini istediğiniz meslekleri yazarsanız ekleyebilirim. Ekledikçe buradan paylaşacağım.

Ağ ve Sistem Mühendisliği eklendi.
 
Son düzenleme:

Fast

FS Kullanıcı

İtibar Puanı: 17

1 Kas 2020
19
17
3
Bazen kendisini warez sc alarak her yerini editleyip Full Stack Developer diye tanıtanlar var onlara çok üzülüyorum...
 
İfadeler: AtaEge

LeekowS

Moderatör

İtibar Puanı: 108

28 Eki 2020
86
108
33
Discord
LeekowS#0001
İnsanları bilgilendirmek açısından çok faydalı bir konu. Eline sağlık (y)
 
İfadeler: AtaEge

Tarik

Moderatör

İtibar Puanı: 84

28 Eki 2020
69
84
18
Eline sağlık çok bilgilendirici olmuş.
 
İfadeler: AtaEge
 • İpucu

Bu Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar