Rehber Sunucumun makinesini neye göre kiralamalıyım?

• Konuyu Başlatan AtaEge
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 5
  • Görüntüleme 259

AtaEge

D-Mod

İtibar Puanı: 114

1 Kas 2020
129
114
43
Kocaeli
ataegeasilturk.com
Discord
Ata Ege#0001
Github
github.com/ataegeasilturk
FiveM'de sunucu açmak isteyen herkesin aklından geçen "Makinenin özellikleri ne olmalı?", "Makine kiralarken nelere dikkat etmeliyim?" gibi sorular olduğuna eminim bütün bu sorunlar yetmezmiş gibi birde makine kiraladıktan sonra "DDOS yiyorum ne yapmalıyım?" soruları ortaya çıkıyor. Bu konuda bu gibi soruları cevaplamaya çalışacağım.

Makine kiralarken nelere dikkat etmelisin?
Öncelikle doğru bilinen yanlışlara değinelim, makinenizin raminin veya işlemcisinin iyi olması sizin makinenizi iyi bir makine yapmaz. Bir makinedeki en önemli özellik internetidir çünkü Türkiye üzerinde oyun sunucularına sağlanan internet hızı ortalam 300 mbit'tir. Ben size burada işlemci, ram önemsizdir demiyorum ama en önemli etken internettir bu sebeple sunucularınızı Türkiye'de bulundurmamaya dikkat edin. Türkiye'de makine barındırdığınız takdirde yaşayacağınız sorunlardan biri belirli bir oyuncu sayısından sonra makinen düşmesi olacaktır, böyle bir durumda siz saldırı aldığınızı düşünürken aslında veri merkezinin bant genişliği bunu sağlamamaktadır.

Saldırı alıyorum ne yapmalıyım?
Buradaki en önemli etkenlerden bir tanesi tercih edilen firmaların makineleri parçalara bölmesidir bu olayda sizin en ufak bir saldırıda bile düşmenize veya başka bir makinanın aldığı saldırıda bile düşmenize sebep olabilir bu yüzden mümkün olduğunda dedicated makineler tercih etmeye çalışın. Şimdi gelelim başka bir önemli etkene SUNUCULARINIZI TÜRKİYE'DE BARINDIRMAYIN evet tekrardan aynı konu çünkü en ufak bir saldırıda bile düşmenize sebep olan etken bu. Siz firmaya saldırı alıp makinenizin düştüğünü söylediğinizde size ekstra ram, işlemci veya DDOS koruması almanızı önerecektir ve bu size ekstra maliyet demek. Eğer sunucularınızı Almanya gibi Türkiye dışında barındırsanız bu tarz bir sorunla karşılaşma ihtimaliniz daha düşüktür.

Buraya kadar okuduğunuz için teşekkürler, kafanızda oluşan bazı soruları cevaplayabildiysem ne mutlu bana. Eğer kafanıza takılan başka sorular varsa konuyu yanıtlayarak bana sorularınızı iletebilirsiniz. Ayrıca konu işinize yaradıysa veya konuyu beğendiyseniz beğenip yorum yaparsanız rehber daha çok kişiye ulaşabilir.

Son düzenleme:
İfadeler: uzman ve Castillo

Castillo

FS Kullanıcı

İtibar Puanı: 4

6 Kas 2020
5
4
3
Discord
Castillo#0001
3-5 değiştirilebilir ek harici Türkiye'de olan sistemcileri tarif etmişsin eline sağlık.

İfadeler: AtaEge

Fast

FS Kullanıcı

İtibar Puanı: 17

1 Kas 2020
19
17
3
Evet Türkiye'nin interneti biz ne kadar versekde zaten sabittir maalesef kalkıp diğer firmalar gibi yalan söyleyecek değiliz. Ancak sorun şurda aslında Türkiye'ye baktığınızda herkes bir saldırıp havalı veya birşeyler kanıtlama peşinde DoS-DDoS atarak sunucuları vurarak kendilerini birşey zannetmekteler. Bunu normal insanlar değil Hosting firmalarıda yapıyor isim vermek istemiyorum zaten anlayan anlıyor bilende biliyor.

Hadi sizlerle birde yurt dışındaki hostinglere ve Serverlara bakalım o zaman. Hostingler Türkiye'ye kıyasla rakipliklerini birbirlerine vurarak değil daha iyi fiyat ve performans veya yeni çıkan işlemciler ile kanıtlıyorlar. Serverlar birbirlerini vurmak veya kötülemek yerine aralarında problemde olsa Script alışverişi yapıyor ve birbirlerine vurmuyorlar.

Şimdide dediğiniz almanya tercihine bakalım

Kendi firmamızda olmak üzere pek çok firma Almanya lokasyon Dedicated alıyor ancak o kadar kötü firmalar varki Almanya Lokasyon sağlayan Gerek DDoS gerek performans gerek müşteri hizmetleri olmak üzere rezalet firmalar. Bize gelen müşterilerde bunları fark ediyoruz ve zaten farkımızıda yansıtıyoruz bu konuda ancak bizim kadar olmayan ancak kaliteli hizmet veren diğer hostingler bu kadar şanslı olamayabiliyor ve Dedicated'a verdiği kira Euro bazlı olduğundan genel olarak zarar ediyor ve TR Sunucularını ya kirasını arttırıyor yada bir şekilde o zararı kapatmaya çalışıyor.

Yapılacak şeyler zaten anlatarak belli ettiğimi düşünüyorum.

İnsanlar kendilerini birisinin sunucusunu veya hostingini kötülemek yerine kendi iyi şeyleri ile duyulursa zaten müşteri illaki gelecektir. Aylardır isimini vermek istemediğim bir hosting tarafından saldırıya uğruyoruz gerek site gerek sunucu ancak ellerindeki şeyler yetmeyince arkamızdan kötülemeye başlıyorlar. Ancak bunları anlatırken karşısındaki kişi onu ciddiye bile almıyor neden çünkü kaliteli ve iyi bir hosting kötülemek yerine kendi başarılarını anlatır ve insanların dikkatini çeker. Tekrardan döneyim saldırılar sonucunda birşey elde edemeyip Hile ve BotNet olarak saldırdılar ancak hiçbir müşterimiz bizden ayrılarak başka bir hosting'e geçmedi çünkü zaten bunu yapan çocuk zihniyetli yerlere geçmektense sunucuyu kapatmayı tercih ediyorlar.

Yazı uzar ancak benim o kadar vaktim yok eğer takıldığınız veya yanlış düşündüğünüz bir yer varsa çekinmeden yazabilirsiniz. Fikirlerimi beğenmeyen var ise saldırmak yerine düzgünce belirtirse sevinirim. Teşekkürler okduğunuz için.

AtaEge

D-Mod

İtibar Puanı: 114

1 Kas 2020
129
114
43
Kocaeli
ataegeasilturk.com
Discord
Ata Ege#0001
Github
github.com/ataegeasilturk
Lütfen, içeriği görmek için Giriş yap veya Kayıt ol
Ben "Almanya"yı örnek olarak verdim başka herhangi bir yerde olabilir olay sadece Türkiye'de olmaması gerektiğini belirtmekti. Ayrıca dediğiniz her şeye katılıyorum Türkiye'nin sorunu sadece internet değil. Vakit ayırıp yorumunuzu paylaştığınız için teşekkürler.

• İpucu

Bu Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar